Bi lahko pozabljene starodavne rastline nadomestile injekcije za hujšanje in spodkopale večmilijonski farmacevtski posel?

Povešen obraz, slabost, utrujenost, izguba mišične mase in pankreatitis. To je le nekaj od številnih negativnih učinkov injekcij za hujšanje, za katere so nekoč obljubljali, da bodo enkrat za vselej rešile epidemijo debelosti.

Weight loss

Toda tako kot pri vseh drugih zdravilih za hujšanje tudi tu ni trajalo dolgo, preden so mediji začeli poročati o zastrašujočih znanstvenih ugotovitvah in negativnih pričevanjih zvezdnikov in milijarderjev, ki so ga uporabljali.

Tudi številni ugledni zdravniki so izrazili zaskrbljenost in opozorili na zlorabo injekcij za druge namene, kot pa za predvidene – zdravljenje sladkorne bolezni in debelosti.

Zato so se ljudje v iskanju rešitev za hujšanje začeli vračati k starodavni modrosti. To je pripeljalo do ponovnega odkritja dveh rastlin, ki posnemata učinke injekcij, vendar nimata škodljivih učinkov.

Vendar si velika farmacevtska podjetja in njihovi lobisti obupno prizadevajo, da bi ti dve starodavni rešitvi skrili javnosti, saj sta veliko cenejši in ogrožata njihov večmilijonski monopol.

Eno najstarejših in najosnovnejših ajurvedskih besedil hvali prvo zdravilno rastlino zaradi njene sposobnosti pospeševanja prebave in presnove, uravnavanja glukoze v krvi ter spodbujanja hujšanja.

Danes so neodvisni raziskovalci te učinke povezali z zaviranjem istega hormona sitosti, na katerega ciljajo injekcije, kar potrjuje, kar so tradicionalni ajurvedski zdravniki vedeli že ves čas.

Največji tekmec  te rastline prihaja iz tradicionalne kitajske medicine, kjer je bil prvič dokumentiran v enem od najstarejših kitajskih zeliščnih besedil iz časa dinastije Han.

Tako kot za prvo rastlino je bilo tudi za to kitajsko zelišče dokazano, da lahko stimulira hormon sitosti in vam pomaga pri hujšanju enako učinkovito kot vsem znane injekcije.

Katera starodavna rastlina je torej učinkovitejša pri spodbujanju hujšanja? In ali lahko resnično nadomesti injekcije za hujšanje? Pridružite se nam, ko se bomo poglobili v zgodovino zeliščne modrosti in razkrili skrivnosti ogromnega farmacevtskega imperija, ki stoji za zdravili za hujšanje.

Ta hormon je razlog za velik apetit, neuravnan krvni sladkor in povečanje telesne teže

Weight-loss jab

Injekcije za hujšanje vsebujejo različne sintetične peptide, vendar imajo vsi enak cilj – spodbuditi naravni hormon, imenovan glukagonu podoben peptid-1 ali krajše GLP-1.

Ta hormon je odgovoren za občutek sitosti po jedi. „Vašemu telesu sporoča, naj začne z absorpcijo in zavira signale lakote,“ pravi Sinju Sundaresan, črevesni fiziolog na Univerzi Midwestern (vir). Brez GLP-1 bi bilo uravnavanje apetita oslabljeno, zaradi česar se po jedi ne bi mogli počutiti siti.

GLP-1 ima ključno vlogo tudi pri uravnavanju ravni krvnega sladkorja, saj spodbuja izločanje inzulina iz trebušne slinavke kot odgovor na obroke. To pomaga zmanjšati skoke glukoze v krvi in preprečiti željo po sladki ali visokokalorični hrani.

Poleg tega GLP-1 zavira sproščanje hormona glukagona iz trebušne slinavke, kar zmanjša proizvodnjo glukoze v jetrih in dodatno prispeva k uravnavanju krvnega sladkorja.

Poleg tega GLP-1 upočasni hitrost, s katero želodec izprazni svojo vsebino v tanko črevo. Ta zakasnitev praznjenja želodca lahko podaljša občutek sitosti po jedi in prepreči prenajedanje.

S spodbujanjem GLP-1 torej ne vplivamo le na en mehanizem, ki zadeva krvni sladkor. Vplivate na vse tri ključne procese: izločanje inzulina, zaviranje sproščanja glukagona in upočasnitev praznjenja želodca. „Končni rezultat je manjši apetit, daljša sitost in nenazadnje izguba telesne teže,“ zaključuje doktor McGowan, gastroenterolog, specialist medicine debelosti in endobariatrije (vir).

Prav zaradi tega večnivojskega delovanja so injekcije tako učinkovite pri zdravljenju debelosti in sladkorne bolezni.

Vendar pa v nasprotju z naravnimi rešitvami injekcije vzdržujejo visoko raven GLP-1 več tednov in tednov zapored. To lahko vodi do številnih zdravstvenih težav, od katerih so nekatere celo življenjsko nevarne.

Strokovnjaki se sprašujejo: ali so zdravstvena tveganja, bolečine in stečaj vredni tega?

Hospital

Strokovnjaki opozarjajo, da dolgoročni učinki stalne prisotnosti sintetične molekule, ki sporoča sitost in ki je naravno prisotna le nekaj minut po zaužitju hrane, ostajajo neznani (vir).

Za zdaj vemo, da injekcije povzročajo neželene učinke, kot so slabost, bruhanje, utrujenost in okužbe zaradi uporabe igel. Eden od učinkov, o katerih se največ govori, je tudi postarana, povešena koža, do katere pride zaradi hitre izgube telesne teže.

Poleg tega so injekcije povezane tudi z resnejšimi zapleti, kot so pankreatitis, kardiovaskularne težave, bolezni žolčnika in težave z ledvicami.

Kljub temu bi za ljudi, ki se spopadajo s sladkorno boleznijo tipa 2, koristi lahko odtehtale tveganja. „Vprašljivo pa je, ali jih lahko varno uporabljamo pri vseh ljudeh, ki želijo preprosto izgubiti dodatnih 10 do 20 kilogramov,“ pravi dr. A. Enrique Caballero, endokrinolog iz bolnišnice Brigham and Women’s Hospital, ki je raziskovalno povezana z medicinsko fakulteto univerze Harvard (vir).

Raziskave tudi kažejo, da je pri ljudeh, ki uporabljajo injekcije, verjetno, da bodo ponovno pridobili izgubljeno telesno težo. „Ljudje, ki prenehajo jemati ta zdravila, bodo namreč pogosto ponovno pridobili težo, razen če so resnično dosledno in učinkovito spremenili svoje prehranjevalne navade in telesno dejavnost,“ opozarja dr. Caballero.

Vprašanje je, zakaj bi tvegali svoje zdravje, se bali jojo učinka, prenašali bolečine, ki jih povzročajo igle, in plačevali na tisoče evrov, če nam je narava že ponudila dve varni, dostopni in učinkoviti rešitvi?

Starodavno kitajsko zdravilo za diabetes najdeno v 2000 let starem zapisu

Ancient Chinese text

Prva dokumentirana uporaba te rastline za hujšanje sega v čas dinastije Han in je zapisana v knjigi Shen Nong Ben Cao Jing, enem od najstarejših in najpomembnejših besedil kitajske zeliščne medicine.

Prvotno je bila znana pod imenom Sang Ye (桑叶), danes pa jo poznamo kot belo murvo. Njeni najbolj hvaljeni deli so listi, ki so jih tradicionalno uporabljali za uravnavanje ravni krvnega sladkorja, izboljšanje prebave, zmanjšanje želje po hrani in pomoč pri zdravljenju sladkorne bolezni.

Danes znanstveniki razumejo, da so močne shujševalne lastnosti bele murve posledica njene sposobnosti vplivanja na znani hormon sitosti GLP-1.

Bela murva to stori v dveh korakih. Najprej upočasni razgradnjo ogljikovih hidratov v črevesju, kar pomeni, da sladkor počasneje vstopa v krvni obtok (vir). Telo kot odgovor na to sprosti več GLP-1. Posledica tega so manjši skoki krvnega sladkorja in daljši občutek sitosti.

Študija, ki jo je izvedel Center za prehrano in zdravje Oxford Brookes, je na primer pokazala, da je izvleček listov bele murve zmanjšal najvišjo vrednost glukoze v krvi za 42 % in najvišjo vrednost inzulina za 41 % (vir)!

Study graphs

Znanstveniki pravijo, da bi lahko bela murva nadomestila injekcije za hujšanje

White mulberry

Nekateri raziskovalci so merili tudi izgubo telesne teže ob jemanju izvlečka bele murve in poročali o neverjetnih rezultatih. Nedavna študija je pokazala, da so udeleženci v povprečju izgubili 9 kilogramov, kar je približno 10 % njihove začetne telesne teže. To so dosegli v samo 3 mesecih (vir).

Dr. Murray, eden od vodilnih svetovnih strokovnjakov na področju naravne medicine, zaključuje: „Ti rezultati povsem jasno kažejo, da lahko uporaba izvlečka murve dramatično pospeši hujšanje pri osebah, ki se poslužujejo diet, in da to verjetno počne z izboljšanjem nadzora nad krvnim sladkorjem (vir).“

Michael T. Murray

Za primerjavo, v obsežni klinični študiji injekcij za hujšanje so bolniki izgubili skoraj 10 % telesne teže. Vendar so bili ti rezultati doseženi v 65 tednih (vir), kar je približno eno leto dlje kot v študiji s kitajskim zeliščem.

Dr. Murray zato pravi: „Namesto da se pustimo zapeljati najnovejšemu 'čudežnemu' izdelku za hujšanje, ki ima le malo (če sploh kakšno) znanstveno podlago, bi se morali potrošniki osredotočiti na tiste naravne izdelke z močnejšim naborom raziskav, ki dokazujejo varnost in učinkovitost (vir).“

Bela murva pa ni edina starodavna rastlina, ki kaže obetavne klinične rezultate pri uravnavanju telesne teže in krvnega sladkorja ter preprečevanju sladkorne bolezni. Njen tekmec izvira iz drugega sistema tradicionalne medicine, ki se je pred približno 5000 leti pojavil na nasprotni strani Himalaje.

Učinkovito zelišče za hujašnje, ki so ga hvalili starodavni ajurvedski zdravniki

Še starejše od bele murve je zelišče za hujšanje, ki izvira iz stare Indije. V tradicionalni ajurvedski medicini je bilo to zelišče izjemno pomembno.

Zato strokovnjaki še danes aktivno preučujejo njene različne načine uporabe, ki so dokumentirani v Charaka Samhiti in Sushruta Samhiti, dveh najstarejših in najbolj avtoritativnih besedilih v ajurvedi.

Eden od najbolj hvaljenih učinkov zelišča je njegova sposobnost krepitve prebavnega ognja, znanega tudi kot agni, za katerega so stari ajurvedski zdravniki verjeli, da je ključnega pomena za razgradnjo hrane, absorpcijo hranil, uravnavanje apetita, lahkotnost po obroku in splošno zdravje.

To starodavno rastlino imenujemo Daruharidra ali indijska robida. Danes vemo, da so njene presnovne in zdravstvene lastnosti posledica berberina, edinstvene aktivne spojine iz družine alkaloidov.

Berberin, močan izvleček, ki deluje neposredno na hormon sitosti GLP-1

Berberine

„Raziskave kažejo, da lahko berberin izboljša nadzor nad krvnim sladkorjem, občutljivost na inzulin, krvni tlak, glukozo v krvi na tešče ter zmanjša trigliceride in tako imenovani 'slabi' holesterol, zlasti pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2. Vse to je zelo koristno, ko poskušamo doseči optimalno zdravo telesno težo,“ pojasnjuje strokovnjakinja za prehrano Jane Mostowfi (vir).

Jane Mostowfi

Učinki berberina na hujšanje so torej tudi posledica njegove sposobnosti uravnavanja krvnega sladkorja, kar vodi k zmanjšanju želje po hrani in manjšemu skladiščenju maščob.

Podobno kot bela murva tudi berberin to doseže z interakcijo s hormonom GLP-1. Vendar se mehanizmi delovanja razlikujejo.

Medtem ko bela murva upočasni presnovo ogljikovih hidratov in posredno spodbuja GLP-1, berberin neposredno poveča izločanje GLP-1 iz črevesnih celic in poveča občutljivost receptorjev GLP-1 v trebušni slinavki in možganih (vir).

Posledica tega je večja občutljivost na inzulin, kar vodi v učinkovitejši vnos glukoze v celice za proizvodnjo energije. Metaanaliza je na primer pokazala, da berberinv povprečju izboljša občutljivost na inzulin za 20,8 % (vir). Posledica tega sta stabilnejša raven krvnega sladkorja in apetit.

Poleg vpliva na občutljivost na inzulin je bilo dokazano, da berberin znižuje raven holesterola v krvi za 23 % in trigliceridov za 12,2 % (vir). To lahko pripomore k izboljšanju lipidnega profila in zmanjšanju tveganja za bolezni srca in ožilja.

S kombinacijo teh učinkov vam berberin pomaga ohraniti zdravje in izgubiti telesno težo, zlasti okoli pasu. Študija, objavljena v reviji Phytomedicine, je poročala o povprečni izgubi 3,5 % čiste telesne maščobe v 12 tednih jemanja berberina (vir).

Poleg tega so raziskovalci v trojno slepi klinični raziskavi, v kateri je sodelovalo več kot 200 udeležencev, primerjali berberin z znanim zdravilom za sladkorno bolezen in ugotovili, da je berberin lahko enako učinkovit pri zniževanju glukoze v krvi kot zdravilo medicinske kakovosti (vir).

Tako je berberin s svojimi močnimi učinki, dokazano varnostjo, naravnim izvorom in dostopnostjo resna grožnja farmacevtskemu imperiju. Toda kako se primerja s kitajskim ekvivalentom, belo murvo?

Tekmeca ali zaveznika? Primerjava dveh najučinkovitejših rastlin za hujšanje

Berberin povečuje občutljivost na inzulin, pospešuje presnovo glukoze in uravnava presnovo lipidov. Ti učinki pomagajo uravnavati telesno težo, saj preprečujejo kopičenje maščob in zmanjšajo željo po sladki hrani in ogljikovih hidratih.

Na drugi strani bela murva razgrajuje ogljikove hidrate v enostavne sladkorje in zmanjša absorpcijo sladkorja iz hrane. To upočasni skoke krvnega sladkorja po obroku, kar vodi k boljši občutljivosti na inzulin, stabilnemu apetitu in stabilni ravni energije.

Obe rastlini torej pomagata pri hujšanju, vendar to dosežeta z različnimi mehanizmi.

Zato ni vprašanje, katera je boljša, temveč ali lahko delujeta v sinergiji. Odgovor je pritrdilen. Ti dve rastlini lahko skupaj prineseta boljše rezultate kot pri samostojni uporabi.

Vendar pa ne prinašata le dvojnih rezultatov pri hujšanju. Skupaj lahko tudi okrepita splošno zdravje in podaljšata dolgoživost.

Kot že utemeljeno, berberin znižuje raven holesterola in izboljšuje lipidni profil, kar vodi k zmanjšanju tveganja za srce in ožilje.

Berberin tudi odlično ščiti pred oksidativnim stresom in vnetjem, ki sta glavna krivca za staranje in kronične bolezni (vir).

Te zaščitne lastnosti so v kombinaciji z zmožnostjo berberina, da povzroča smrt rakavih celic, preprečuje njihovo razmnoževanje in zavira encime, ki sodelujejo v življenjskem ciklu rakavih celic, spodbudile tudi raziskave uporabe berberina v boju proti rakavim celicam prostate, jeter, kosti in dojk (vir).

„Izkazuje različne biološke aktivnosti in ima dokazane farmakološke učinke, kot so širjenje krvnih žil, zniževanje krvnega tlaka, uravnavanje odpornosti, spodbujanje erekcije penisa, zaviranje vnetja in zdravljenje raka,“ ugotavlja registrirana prehranska terapevtka Helen Perks (vir).

Podobno se tudi bela murva bori proti vnetjem in mikrobom, pomaga nevtralizirati proste radikale in ščiti imunski sistem. Zato raziskave kažejo, da lahko potencialno znižuje slab holesterol (vir), lajša artritis (vir) in se celo bori proti raku (vir).

„Ti farmakološki učinki listov murve so tesno povezani z njihovo fenolno sestavo. Rastlinske fenolne spojine naj bi imele preventivno vlogo proti različnim boleznim zaradi svojih izjemnih antioksidativnih, protimikrobnih in drugih aktivnosti,“ pojasnjujejo avtorji v nedavno objavljenem članku v reviji BMC Chemistry Journal (vir).

Ti dve rastlini torej ne pomagata le pri hujšanju, temveč tudi dolgoročno koristita zdravju. To je v popolnem nasprotju z injekcijami za hujšanje, ki v kratkem obdobju na račun kupcev ustvarijo ogromne dobičke, njim pa ostanejo le dolgovi in dolg seznam zdravstvenih težav.

Zakaj big pharma ne želi, da bi vedeli za ti dve rastlini

Big pharma

Injekcije za hujšanje so za velike farmacevtske imperije izjemno donosne, njihovi dobički pa naj bi eksponentno naraščali.

Po podatkih agencije Reuters naj bi bil trg do zgodnjih 2030-ih let vreden kar 150 milijard dolarjev (vir). To je več kot današnji trg zdravljenja raka.

Dansko podjetje, ki stoji za dvema najbolj priljubljenima zdraviloma proti debelosti, zdaj poganja večino gospodarske rasti države. Vpliv je tako velik, da je morala Danska dobiček podjetja izključiti iz svojih letnih gospodarskih statistik (vir).

Ni presenetljivo, da so farmacevtska podjetja, ki proizvajajo injekcije za hujšanje, ista podjetja, ki proizvajajo cepiva COVID-19. Zdaj se zdi, da bodo te korporacije od pandemije debelosti in sladkorne bolezni imele še večji dobiček kot od pandemije koronavirusa.

Zato si big pharma in njeni lobisti prizadevajo spodkopati vse nastajajoče rešitve. Največjo grožnjo jim predstavljajo nutracevtična podjetja, ki razvijajo naravna prehranska dopolnila, ki vplivajo na GLP-1.

Toda kakšna formula bi lahko konkurirala injekcijam za hujšanje? Naši strokovnjaki menijo, da bi rešitev lahko bila kombinacija bele murve in indijske robide.

Zato smo opravili raziskavo, da bi našli prehranska dopolnila, ki vsebujejo vsaj eno od teh starodavnih rastlin. Na naše presenečenje smo našli dopolnilo, ki v eni kapsuli združuje obe.

Novo prehransko dopolnilo, ki združuje starodavne rastline

Sensilab, vodilno nutracevtično podjetje, ki je specializirano za uporabo zelišč in mikrohranil za optimizacijo zdravja, je pred kratkim na trg poslalo MetaboLux, nov izdelek, ki združuje dve najučinkovitejši starodavni rastlini.

Formula vsebuje visoko koncentriran izvleček indijske robide z razmerjem ekstrakcije 40:1. To pomeni, da je ena kapsula enakovredna 20.000 mg indijske robide v prahu.

Poleg tega ta izjemno čist izvleček indijske robide vsebuje vsaj 97 % čistega berberinovega hidroklorida, ki je dokazano varen in učinkovit pri uravnavanju ravni krvnega sladkorja in izboljšanju nadzora glukoze (vir 1, vir 2).

Formula vsebuje tudi patentiran izvleček bele murveReducose®, ki je prav tako visoko koncentriran z ekstrakcijskim razmerjem 50:1.

Ta izvleček, ki je bil klinično preizkušen ljudeh, je pokazal neverjetno sposobnost zmanjševanja skokov glukoze v krvi po obroku in zmanjševanja potreb po inzulinu.

Poleg tega so Sensilabovi strokovnjaki za prehrano formulo obogatili tudi s kromom, mineralom, ki je ključnega pomena za uravnavanje ravni krvnega sladkorja in učinkovito presnovo makrohranil.

Za nameček formula vsebuje tudi izvleček črnega popra z visokim odmerkom piperina, ki deluje kot naravni biološki pospeševalec in izboljša absorpcijo indijske robide in bele murve za 30 %!

Takoj po lansiranju dopolnila je zmanjkalo zalog!

Zaradi velikega povpraševanja po MetaboLuxu je takoj ob prihodu na trg, zmanjkalo zalog. Podjetje je obljubilo, da bo povečalo proizvodnjo, da bi zagotovilo razpoložljivost izdelka.

Žal je izdelek še vedno pogosto razprodan, saj se ljudje ob vsaki obnovitvi zalog oskrbijo z več škatlicami. Če boste imeli srečo, boste morda še vedno dobili škatlico zase, preden zmanjka zalog.

Kljub temu da je izdelek na trgu razmeroma nov, mu je uspelo zbrati številne ugodne ocene, ki prihajajo iz vse Evrope. Naša ekipa jih je zbrala nekaj z različnih neodvisnih spletnih strani:

„Moja teža je vedno nihala. Vsako leto sem pridobila 5 kg, vendar mi je običajno uspelo izgubiti večino te teže, ko sem se zares potrudila. Odkar sem prišla v menopavzo, pa se nisem mogla otresti pridobljene teže. Po dveh letih neuspehov sem šla k svojemu lokalnemu zdravniku in ga prosila za zdravljenje s semaglutidom ... vendar mi je rekel, da nisem dovolj debela! Bila sem počaščena in razočarana hkrati. Nato mi je sodelavka predlagala prehransko dopolnilo, imenovano MetaboLux. Po vsem tem boju mi je končno uspelo izgubiti 10 kg in se vrniti na svojo idealno težo.“ - Sabine R., Essen, Nemčija

Že nekaj let sem prediabetik, vendar je v zadnjem času moj krvni sladkor na tešče narasel na 123 ... Po tednu dni, odkar sem začela jemati te kapsule, sem ga ponovno preverila z domačim glukometrom in padel je na 109 ... Edina pomanjkljivost je razpoložljivost, saj ga od mojega prvega nakupa ni bilo na zalogi ...“ - Maarten R., Brielle, Nizozemska

„Po tem, ko sem imela celo življenje prekomerno telesno težo, sem preizkusila skoraj vse izdelke za hujšanje (razen injekcij, ker me igle strašijo -> diagnosticirana tripanofobija). Kljub dvomom sem se odločila, da poskusim z MetaboLuxom, saj v tem trenutku nisem imela česa izgubiti. Že v enem mesecu sem se znebila petih kilogramov, v naslednjem mesecu pa še devetih. Pred mano je še veliko dela, vendar je to prva stvar, ki je dejansko delovala zame. Zdaj se počutim zelo motivirano in komaj čakam, da še naprej vidim napredek. Od mene dobi pet zvezdic!^^“ Nelly J., Birmingham, Združeno kraljestvo

Viri: 

Doucleff, M. (2023, October 30). Less snacking, more satisfaction: Some foods boost levels of an Ozempic-like hormone. NPR. https://www.npr.org/sections/health-shots/2023/10/30/1208883691/diet-ozempic-wegovy-weight-loss-fiber-glp-1-diabetes-barley 

Swiss Re Institute. (2023, June 14). Weight-loss injections: miracle drugs or new risks in a bottle? Swiss Re. https://www.swissre.com/institute/research/sonar/sonar2023/weight-loss-injections-drugs-new-risks.html 

Solan, M. (2023, November 1). Understanding new weight-loss drugs. Harvard Health. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/understanding-new-weight-loss-drugs 

Northrop, A. (2024, June 7). Ozempic for weight loss: Is it safe? What experts say. Forbes Health. https://www.forbes.com/health/weight-loss/ozempic-for-weight-loss/ 

Thaipitakwong, T., Numhom, S., & Aramwit, P. (2018). Mulberry leaves and their potential effects against cardiometabolic risks: a review of chemical compositions, biological properties and clinical efficacy. Pharmaceutical Biology, 56(1), 109–118. https://doi.org/10.1080/13880209.2018.1424210 

Thondre, P. S., Lightowler, H., Ahlstrom, L., & Gallagher, A. (2021). Mulberry leaf extract improves glycaemic response and insulaemic response to sucrose in healthy subjects: results of a randomised, double blind, placebo-controlled study. Nutrition & Metabolism, 18(1). https://doi.org/10.1186/s12986-021-00571-2 

Ianiro, G., Toma, E. D., Vitale, A., De Martino, S., Gigante, G., Cammarota, G., Gasbarrini, G., Gasbarrini, A., & Da Villa, G. (2014). P.17.13 WHITE MULBERRY SUPPLEMENTATION AS ADJUVANT TREATMENT OF OBESITY. Digestive and Liver Disease/Digestive and Liver Disease, 46, S124. https://doi.org/10.1016/s1590-8658(14)60368-6 

Murray, M. (2017, February 2). Mulberry leaf extract effects on weight loss & blood sugar control. Dr. Michael Murray | Your Natural Medicine Resource. https://doctormurray.com/mulberry-leaf-extract-promotes-weight-control/ 

Cangeloso, L. (2023, September 12). Berberine: Uses, benefits, supplements and side effects. Forbes Health. https://www.forbes.com/health/supplements/berberine/ 

Ryan, D. H., Lingvay, I., Deanfield, J., Kahn, S. E., Barros, E., Burguera, B., Colhoun, H. M., Cercato, C., Dicker, D., Horn, D. B., Hovingh, G. K., Jeppesen, O. K., Kokkinos, A., Lincoff, A. M., Meyhöfer, S. M., Oral, T. K., Plutzky, J., Van Beek, A. P., Wilding, J. P. H., & Kushner, R. F. (2024). Long-term weight loss effects of semaglutide in obesity without diabetes in the SELECT trial. Nature Medicine. https://doi.org/10.1038/s41591-024-02996-7 

Utami, A. R., Maksum, I. P., & Deawati, Y. (2023). Berberine and its study as an antidiabetic compound. Biology, 12(7), 973. https://doi.org/10.3390/biology12070973 

Zamani, M., Zarei, M., Nikbaf-Shandiz, M., Hosseini, S., Shiraseb, F., & Asbaghi, O. (2022). The effects of berberine supplementation on cardiovascular risk factors in adults: A systematic review and dose-response meta-analysis. Frontiers in Nutrition, 9. https://doi.org/10.3389/fnut.2022.1013055 

Hu, Y., Ehli, E. A., Kittelsrud, J., Ronan, P. J., Munger, K., Downey, T., Bohlen, K., Callahan, L., Munson, V., Jahnke, M., Marshall, L. L., Nelson, K., Huizenga, P., Hansen, R., Soundy, T. J., & Davies, G. E. (2012). Lipid-lowering effect of berberine in human subjects and rats. Phytomedicine, 19(10), 861–867. https://doi.org/10.1016/j.phymed.2012.05.009 

Yang, X., Yang, L., & Zheng, H. (2010). Hypolipidemic and antioxidant effects of mulberry (Morus alba L.) fruit in hyperlipidaemia rats. Food and Chemical Toxicology, 48(8–9), 2374–2379. https://doi.org/10.1016/j.fct.2010.05.074 

Kimura, T., Nakagawa, K., Kubota, H., Kojima, Y., Goto, Y., Yamagishi, K., Oita, S., Oikawa, S., & Miyazawa, T. (2007). Food-Grade Mulberry Powder Enriched with 1-Deoxynojirimycin Suppresses the Elevation of Postprandial Blood Glucose in Humans. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 55(14), 5869–5874. https://doi.org/10.1021/jf062680g 

Sun, Y., Xun, K., Wang, Y., & Chen, X. (2009). A systematic review of the anticancer properties of berberine, a natural product from Chinese herbs. Anti-cancer drugs, 20(9), 757–769. https://doi.org/10.1097/CAD.0b013e328330d95b 

Imenshahidi, M., & Hosseinzadeh, H. (2019). Berberine and barberry (Berberis vulgaris): A clinical review. Phytotherapy research:PTR, 33(3), 504–523. https://doi.org/10.1002/ptr.6252 

Zarei, A., Changizi-Ashtiyani, S., Taheri, S., & Ramezani, M. (2015). A quick overview on some aspects of endocrinological and therapeutic effects of Berberis vulgaris L. DOAJ (DOAJ: Directory of Open Access Journals), 5(6), 485–497. https://doaj.org/article/2fa9c7144c8848e390086118274eb602 

Alam, A. K., Hossain, A. S., Khan, M. A., Kabir, S. R., Reza, M. A., Rahman, M. M., Islam, M. S., Rahman, M. a. A., Rashid, M., & Sadik, M. G. (2016). The Antioxidative Fraction of White Mulberry Induces Apoptosis through Regulation of p53 and NFκB in EAC Cells. PloS One, 11(12), e0167536. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0167536 

Singh, J., & Kakkar, P. (2009). Antihyperglycemic and antioxidant effect of Berberis aristata root extract and its role in regulating carbohydrate metabolism in diabetic rats. Journal of ethnopharmacology, 123(1), 22–26. https://doi.org/10.1016/j.jep.2009.02.038 

Li, M., Zhang, H., Zhang, Y., Fan, J., Zhu, J., Gu, X., Li, Z., Zhang, C., Liu, Z., Li, Y., Zang, M., Jin, G., Li, G., & Mi, Y. (2022). Berberine Modulates Macrophage Activation by Inducing Glycolysis. Journal of immunology (Baltimore, Md.: 1950), 208(10), 2309–2318. https://doi.org/10.4049/jimmunol.2100716 

Mushtaq, F., Akhtar, M. F., Saleem, A., Sharif, A., Akhtar, B., Askary, A. E., Abdel-Daim, M. M., Javaid, Z., Sohail, K., & Anwar, F. (2022). Berberis aristata DC Extract Counteracts the High Fat Diet-Induced Reproductive Toxicity in Female Wistar Rats via Modulating Oxidative Stress and Resistance to Leptin and Insulin. Endocrine, metabolic & immune disorders drug targets, 22(14), 1390–1402. https://doi.org/10.2174/1871530322666220429125241 

Murray, B. A. (2024, February 11). Wegovy, the “Viagra” of weight-loss drugs flying off the shelves. https://www.bbc.com/news/business-68226369 

Reuters. (2024, May 28). Weight-loss drug forecasts jump to $150 billion as supply grows. https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/weight-loss-drug-forecasts-jump-150-billion-supply-grows-2024-05-28/ 

Sanjari, M., Shamsinejad, B., Khazaeli, P., Safi, Z., Mirrashidi, F., & Naghibzadeh-Tahami, A. (2020). Safety and efficacy of Berberis integerrima root extract in patients with type 2 diabetes. A parallel intervention based triple blind clinical trial. Journal of Diabetes and Metabolic Disorders, 19(1), 71–80. https://doi.org/10.1007/s40200-019-00478-z 

Chen, S., Xi, M., Gao, F., Li, M., Dong, T., Geng, Z., Liu, C., Huang, F., Wang, J., Li, X., Wei, P., & Miao, F. (2023). Evaluation of mulberry leaves’ hypoglycemic properties and hypoglycemic mechanisms. Frontiers in Pharmacology, 14. https://doi.org/10.3389/fphar.2023.1045309 

Stokes, V. (2023b, June 13). “Nature’s Ozempic”: Can Berberine really help you lose weight? Healthline. https://www.healthline.com/health-news/natures-ozempic-can-berberine-really-help-you-lose-weight 

Wang, Z., Tang, C., Xiao, G., Dai, F., Lin, S., Li, Z., & Luo, G. (2021). Comparison of free and bound phenolic compositions and antioxidant activities of leaves from different mulberry varieties. BMC Chemistry, 15(1). https://doi.org/10.1186/s13065-021-00747-0 

Izbrani izdelki za vas