Prazna košarica?
Verjetno zato, ker si še niste ogledali naše najnovejše ponudbe
Sensilab za svoje spletne strani uporablja piškotke, ki ne shranjujejo osebnih podatkov. Nekateri piškotki so morda že nameščeni. Z nadaljevanjem uporabe naših spletnih strani soglašate z njihovo uporabo.
Kontaktirajte nas prek spleta ali pokličite na 0590 82 770
100% garancija na zadovoljstvo
Brezplačna dostava nad 49,99 €
Francoski raziskovalec Michel Montignac je imel že kot otrok težave s prekomerno težo. Vse življenje je poskušal na različne načine najti rešitev, a sredi svojih 30-ih je bil še vedno predebel. Zaradi svojega načina življenja in veliko službenih potovanj je imel velik nered v prehranjevanju.
Pri njegovem raziskovanju so mu posebno pozornost vzbudili podatki o debelosti v povezavi s pojavnostjo sladkorne bolezni tipa 2. Ugotovil je, da ima kar 90% odraslih s sladkorno boleznijo težave s prekomerno telesno težo. Po dodatnem pregledu literature je tudi sam predstavil svoj pogled na izgubljanje telesne teže.
Njehova metoda hujšanja, katero je predstavil v knjigi Jem, torej hujšam, ne temelji na načelu, da se hrani odrekamo, temveč da izhajamo iz izbire zdrave, kvalitetne hrane z:
nizkim glikemičnim indeksom in
»dobrimi« maščobami.
Glikemični indeks je število (običajno med 0 in 100), ki živila razvršča glede na to, kako zaužitje določenega živila vpliva na dvig krvnega sladkorja. Običajno se za referenčno živilo izbere raztopino glukoze. Višji glikemični indeks pomeni večji dvig sladkorja v krvi.
Montignac je ugotovil, da je dobro vedeti, kakšen vpliv ima uživanje posameznih ogljikovih hidratov na spremembo ravni sladkorja v krvi in da skušamo uravnavati čim bolj enakomerno izločanje inzulina. Da bi to dosegli, se moramo izogibati izdelkom, ki imajo visok glikemični indeks. Montignac je OH glede na njihov glikemični indeks (GI) razdelil v dve skupini:
»dobri« OH (GI manjši od 50),
»slabih« OH (GI večji od 50).
Montignac je skladno z ugotovitvami o obnašanju inzulina predlagal še en ukrep. Prepričan je, da ogljikovih hidratov ne smemo uživati skupaj z maščobami. Ob uživanju ogljikovih hidratov se namreč sprošča inzulin, katerega funkcija je – kot smo že omenili – med drugim tudi shranjevanje maščob. Če bomo istočasno jedli tudi maščobe, je večja verjetnost, da se bodo te s pomočjo inzulina trajno shranile v celice.
Montignacova dieta temelji na metodi hujšanja, ki je sestavljena iz dveh delov:
izgubljanje telesne teže,
ohranjanje primerne teže, ki vključuje upoštevanje prehranskih navad, pridobljenih v prvi fazi.
Montignacova dieta je ena redkih diet, ki ni časovno omejena. Francoski raziskovalec je prepričan, da hujšati ne pomeni jesti manj, ampak jesti bolje in izbirati tista živila, ki imajo ugodne presnovne učinke. To pomeni, da z izbiranjem »dobrih« ogljikovih hidratov in »dobrih« maščob spodbujamo organizem, da energijo, ki se nahaja v obroku, porabi, namesto da jo kopiči v telesu.
DAN 1
ZAJTRK
KOSILO
PRIGRIZEK
VEČERJA
DAN 2
ZAJTRK
KOSILO
PRIGRIZEK
VEČERJA
Izbrani izdelki za vas
Morda bi vas zanimalo