Prazna košarica?
Verjetno zato, ker si še niste ogledali naše najnovejše ponudbe
Sensilab za svoje spletne strani uporablja piškotke, ki ne shranjujejo osebnih podatkov. Nekateri piškotki so morda že nameščeni. Z nadaljevanjem uporabe naših spletnih strani soglašate z njihovo uporabo.
Kontaktirajte nas prek spleta ali pokličite na 0590 82 770
100% garancija na zadovoljstvo
Brezplačna dostava nad 49,99 €
Večini od vas so se oči kar izbuljile ob pogledu na tak naslov. Ostalim, ki spremljate novejše raziskave na tem področju, pa se je pojavil zadovoljen nasmešek na obrazu.
Končno se resnica o nasičenih maščobah in holesterolu širi med prebivalstvo.
V zadnjih nekaj letih se je s pojavom novejših raziskav začela RESNICA o nasičenih maščobah in holesterolu hitro širiti po svetu, pohvalno tudi v Sloveniji.
Predstavljenih je le nekaj člankov, ki so jih objavili v nekaterih založniških hišah:
Res je. Nasičene maščobe in holesterol so zdravi za ljudi in ne povzročajo srčno-žilnih bolezni.
Zaradi vsesplošnih kampanj in oglaševanj, ki nam jih že okrog 40 let, od začetka »pregona«, prikazujejo kot slabe. Ni čudno, da se nam je vsidralo v podzavest, da je karkoli povezano z nasičenimi maščobami nezdravo.
Vprašajte se samo, kje ste slišali, prebrali, oziroma kdo vam je povedal, da so nasičene maščobe slabe?
Očitno nihče od njih, ne bere novejših znanstvenih študij.
In prav to je problem pri znanju o nasičenih maščobah in holesterolu. Njihova slaba podoba nam je že tako zasidrana v glavo, da nam je povsem samoumevno, da so slabe, in za večino samoumevnih stvari se ljudje niti ne pozanimajo, če res držijo. Vendar pa obstaja morje obsežnih študij o nasičenih maščobah in holesterolu, v katerih niso dokazali negativnih posledic na srčno-žilni sistem.
Na tem mestu se boste začeli spraševati, kaj o vsem tem meni uradna medicina.
Žal je večina zdravnikov istega mnenja. Vendar se stvari obračajo na bolje, saj vedno več razgledanih zdravnikov, ki spremljajo novejša dognanja na tem področju, podpirajo nasičene maščobe in holesterol.
1913 – Nikolai Anichkov
Takratna ugotovitev: Holesterol povzroči aterosklerozo na ožilju.
Napake v študiji:
Dejanska ugotovitev: Holesterol poveča aterosklerozo samo pri striktnih herbivorih, kar ljudje nismo.
1952 – Ancel Keys
Takratna ugotovitev: Nasičene maščobe povzročajo srčno-žilne bolezni
Napake v študiji:
Dejanska ugotovitev: Je ni, takšne študije v današnjem času sploh ne bi sprejeli.
Keys se je s to študijo povzpel v medije na naslovnico TIME Magazine-a in tako so nasičene maščobe in holesterol pristali na črni listi slabih maščob.
Leta 1961 je Ameriško združenje za srce (American Heart Association), katerega član je bil tudi Keys, objavilo »znansteni dokaz«, zaradi katerega bi morali vsi Američani zmanjšati vnos maščob v dieti in zamenjati nasičene maščobe z rastlinskimi olji. Keys je predlagal tudi dieto za »zdravo« srce, ki jo sestavlja 70% ogljikovih hidratov in samo 15% maščob.
To je bila tudi osnova za prehransko piramido, o kateri sem pisal v prejšnjem članku.
Kasneje so naredili veliko študij na to tematiko, ampak je bilo žal prepozno, saj so prehranski lobiji že zagnali nove obrate za rastlinska olja, margarine in razne »zdrave« alternative nasičenim maščobam in holesterolu. Po TV-jih so se vrteli oglasi o nizko-maščobnih izdelkih, farmacija je začela lansirati statine – zdravila za zniževanje holesterola.
Kar je bilo LOW FAT, je bilo popularno, kar je bilo visoko-maščobno, pa je bilo nevarno za zdravje.
Tako se je zgoraj omenjena doktrina nizko-maščobnih »zdravih« izdelkov brez nasičenih maščob in holesterola nadaljevala do danes in nas pripeljala v svet poln debelosti, raka, sladkorne bolezni, alzheimerja, nevro-degenerativnih bolezni in srčno-žilnih bolezni.
To so trans maščobne kisline, ki začnejo nastajati počasi s segrevanjem vseh rastlinskih olj nad 80°C.
Science Daily: Trans fats, but not saturated fats linked to early death and heart disease
The Verge: Trans fats significantly increase the risk of heart attack and death
Lani, leta 2014, je bila objavljena meta-analiza, ki velja za zlati standard v statistiki. V njej so povzeli 76 študij iz tega področja in zajeli 650.000 merjencev.
Association of Dietary, Circulating, and Supplement Fatty Acids With Coronary Risk
Zaključek študije: Trenutni dokazi ne podpirajo kardiovaskularnih priporočil o uživanju rastlinskih olj in zmanjšanem uživanju nasičenih maščob.
V tem tednu pa so objavili še eno meta-analizo, ki je povzela 12 študij in 340.000 merjencev.
Zaključek študije: Nasičene maščobe niso povezane s srčno-žilnimi boleznimi, diabetesom tipa 2 in umrljivostjo zaradi vseh vzrokov, temveč so s tem povezane trans maščobne kisline.
V bližnji prihodnosti tako pričakujemo, da bodo ustrezne vladne institucije spoznale svoje napake in zamenjale priporočila glede ustrezne prehrane. Do takrat pa si lahko mirne vesti privoščite več masla, jajc, svinjske masti in ocvirkov.
Avtor teksta:
Tadej Česnik
Reference:
Anichkow, N., Chalatow, S. in Pelias, M., Z. (1983). On Experimental Cholesterol in Steatosis and Its Significance in the Origin of Some Pathological Processes. Arteriosclerosis, 3 (2), 178-182.
Fat is back. (2015). Diet Doctor. Pridobljeno 12.8.2015, iz http://www.dietdoctor.com/fat-is-back
Health, United States, 2008: With special feature on the health of young adults. National Center of Health Statistics (US), 2009 Mar. Pridobljeno 12.8.2015, iz http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK19623/
Konstantinov, I., E., Mejevoi, N. in Anichkov, N., M. (2006). Nikolai N. Anichkov and His Theory of Atherosclerosis. Texas Heart Institute Journal, 33 (4), 417-423.
Minger, D. (2013). Death by food pyramid. Malibu: Primal Blueprint Publishing.
Teicholz, N. (2014). The Big Fat Surprise: Why Butter, Meat and Cheese Belong in a Healthy Diet. Simon & Schuster.
Izbrani izdelki za vas
Morda bi vas zanimalo