Prazna košarica?
Verjetno zato, ker si še niste ogledali naše najnovejše ponudbe
Sensilab za svoje spletne strani uporablja piškotke, ki ne shranjujejo osebnih podatkov. Nekateri piškotki so morda že nameščeni. Z nadaljevanjem uporabe naših spletnih strani soglašate z njihovo uporabo.
Kontaktirajte nas prek spleta ali pokličite na 0590 82 770
100% garancija na zadovoljstvo
Brezplačna dostava nad 49,99 €
Pomanjkanje železa je najpogostejša prehranska motnja.
Slabokrvnost ali anemija je zelo razširjeno zdravstveno stanj. Do slabokrvnosti pride, ker človek predolgo časa zauživa premalo železa. Lahko bi torej rekli, da je pozna posledica pomanjkanja železa, ki se pokaže šele takrat, ko telo izčrpa zaloge.
Pomanjkanje železa je dandanes najpogostejša prehranska motnja.
Med najbolj izpostavljenimi skupinami so novopečene mamice, nosečnice, tudi otroci, najstniki, aktivni športniki, starostniki, vegetarijanci in številni bolniki.
Železo predstavlja ključno sestavino hemoglobina v rdečih krvničkah, katerih poglavitna naloga je prenašanje kisika do celic. Če uživamo premalo železa in če posledično postanemo anemični, postane preskrba naših celic ob anemičnem stanju s kisikom slabša. To se odraža kot kot utrujenost in vsesplošno slabše počutje.
Lahko gre za obsežnejše krvavitve v prebavilih, lahko je vzrok menstrualna krvavitev, porod, povečana poraba železa v času nosečnosti in dojenja.
Večje potrebe po železu imajo tudi otroci in mladostniki v času intenzivne rasti. Lahko pa je vzrok za pomanjkanje železa tudi okrevanje po različnih težjih boleznih.
Poleg nekaterih prehranskih dodatkov lahko nivo železa skušamo dvigniti tudi z določeno prehrano.
Z železom so bogata predvsem proteinsa živila, najbolj goveje meso, so pa vir železa tudi ribe, morski sadeži in perutnina.
Veliko železa vsebuje tudi špinača, radič, beluši, buče, regrat ter stročnice in pa suho sadje, kot so rozine, suhe slive in suhe slive ter sveže sadje, kot so banane, ribez, borovnice in češnje.
Poleg živil, ki vsebujejo veliko železa velja, da zaužijete tudi večje količine citamina C, ki ga najdete predvsem v citrusih, zelju, brokoliju in kiviju.
Morda bi vas zanimalo