Mladi in stari, študentje in zaposleni imajo lahko težave s spominom in koncentracijo. Produktivnost preprosto upade, s tem pa pride do nelagodja v šoli ali na službenem mestu. Na srečo lahko na svoje mentalne sposobnosti močno vplivate na naraven način.
![image]()
Kaj je koncentracija in kaj spomin
Koncentracija je naša sposobnost, da ohranjamo pozornost na aktivnost, ki se nam zdi najbolj pomembna. Med branjem ne slišimo motečih šumov, odmislimo lahko premike v prostoru in ostale moteče elemente. Sposobnost koncentracije zato omogoča, da lahko stvari korektno izpeljemo do konca, brez napak in z dobrimi rezultati. Spomin pa je psihična sposobnost možganov, da ohranijo in ponovno prikličejo informacije, ki smo jih pridobili med neko izkušnjo.
Ko v glavi ne ostane nič …
Marsikateri študent se v stresnem predizpitnem obdobju potoži, da se je ure in ure učil, a v glavi ni ostalo nič. Pogosto tudi mnoge obremenitve na delovnem mestu privedejo do tega, da posamezniki ne uspejo izpolniti zadanih nalog, ker se preprosto niso sposobni osredotočiti nanje.
Pri težavah s koncentracijo gre v osnovi za to, da nismo sposobno svojih misli osredotočiti na stvar ali vsebino, s katero se ukvarjamo, in naše misli odtavajo.
Zakaj pride do takšnih težav
Vzroki za težave s koncentracijo in spominom so mnogi, zato je ključno, da ugotovimo, zakaj nam misli uhajajo in si težko zapomnimo stvari. Tukaj je nekaj vzrokov:
- Utrujenost ali premalo spanja
- Stres
- Tesnoba
- Alkohol, mamila ali določena zdravila
- Hiperaktivnost
- Depresija
- Hipoglikemija
- Hipotiroidizem
- Duševne bolezni ali obsesivno-kompulzivne motnje
- Menopavza
Kako si pomagati?
Najboljša načina za bolj proti težavam s spominom in koncentracijo sta dober spanec in telesna aktivnost, saj omogočata pravilno sproščanje protistresnih hormonov. Nasveti za boljšo koncentracijo:
- Bodite telesno aktivni v prvem delu dneva; dovolj je, da si privoščite dolg sprehod, ni vam treba v telovadnico. Najslabša je rekreacija v urah pred spanjem, saj je najbolje, da greste v posteljo sproščeni.
- Pojdite zgodaj v posteljo: ključno je, zaspani. Idealno je, če se zbudite s sočno svetlobo in ne na silo.
- Privoščite si vsaj 8 ur spanca.
- Bodite pozitivno naravnani, rešujte težave ob pravem času, otresite se skrbi.
- Ne poslužujte se drastičnih diet.
- Pijte dovolj vode.
- Uživajte kvalitetno in zdravo prehrano (morske ribe, oreščke, brokoli, paradižnik, zelenjavo z zelenimi listi, kurkumo, agrume, gozdne sadeže, vodo, zeleni čaj).
Kaj pa prehranska dopolnila?
Na mentalne sposobnosti lahko močno vplivate tudi s prehranskimi dopolnili, ki pomirjajo, saj je stres ena ključnih ubijalcev koncentracije, hkrati pa brez stranskih učinkov poživljajo in tako povečujejo produktivnost.
Tak izdelek je tudi Ashwagandha, ki prispeva k optimalni mentalni in kognitivni moči.