Prazna košarica?
Verjetno zato, ker si še niste ogledali naše najnovejše ponudbe
Sensilab za svoje spletne strani uporablja piškotke, ki ne shranjujejo osebnih podatkov. Nekateri piškotki so morda že nameščeni. Z nadaljevanjem uporabe naših spletnih strani soglašate z njihovo uporabo.
Kontaktirajte nas prek spleta ali pokličite na 0590 82 770
100% garancija na zadovoljstvo
Brezplačna dostava nad 49,99 €
Lipoliza je proces razgradnje maščob na glicerol in proste maščobne kisline. V telesu se nenehno dogajata izplavljanje in nalaganje maščob. Če se več maščob nalaga, kot izplavlja, maščobe kopičimo, če pa se jih več izplavlja kot nalaga, jih izgubljamo.
Tudi ob energetskem ravnovesju se lahko maščobne obloge prerazporejajo v različne predele telesa. To se dogodi ob spremembi hormonskega stanja v telesu. Primer tega je menopavza in nosečnost pri ženskah ter dolgotrajni stres.
Maščobe, natančneje trigliceridi, se pretvarjajo v energijsko bogato molekulo ATP v treh korakih.
Prvi korak je splavitev trigliceridov iz adipocita. Pri tem je najbolj pomembna aktivnost hormonsko senzitivne lipaze (HSL), ki trigliceride razgradi na proste maščobne kisline in glicerol. Aktivnost tega encima regulirajo hormoni inzulin, adrenalin, testosteron, kortizol, estrogen in rastni hormon. Najbolj ga inhibira inzulin in najbolj aktivira adrenalin (slika 1).
Adrenalin se na membrani adipocitov veže na α in β adrenoreceptorje. α adrenoreceptorji lipolizo zavirajo, β pa jo spodbujajo. Maščobne celice vsebujejo različna razmerja adrenoreceptorjev, zato je na nekaterih delih maščobne obloge težje izgubiti kot na drugih. To je tudi razlog, da ženske težje shujšajo, saj imajo več α adrenoreceptorjev.
Slika 1[i]. Razgradnja maščob ob odsotnosti inzulina (prirejeno po Freudenrich, 2000).
Legenda: MK – maščobne kisline, ACTH – adrenokortikotropin
Po razgradnji trigliceridov na maščobne kisline in glicerol pride do njihovega prenosa na ekstracelularno stran adipocitov. S pretokom krvi se proste maščobne kisline prenesejo do mišic ali pa ostanejo v mikrocirkulaciji okoli maščobnih celic, ki jih lahko nato ponovno naložijo v notranjost. Na pretok krvi vplivajo temperatura, α in β adrenoreceptorji, določena hranila in vadba. Glicerol se takoj transportira naprej, saj ga maščobne celice ne morejo ponovno izkoristiti, proste maščobne kisline pa se vežejo na albumin in z njim potujejo po krvi.
Ko pridejo proste maščobne kisline, vezane na prenašalce, do jeter ali mišic, se s pomočjo proteina, ki veže maščobne kisline, prenesejo v notranjost celic. Tu se preko encima karnitin palmitil transferaze (KPT), katerega aktivnost je odvisna od zasedenosti glikogenskih zalog, prenesejo v mitohondrij, kjer se pretvorijo v energijsko bogate molekule ATP.
Kemijska formula povprečnega triglicerida v adipocitu je C55H104O6. Ob vadbi, ki povzroči pospešeno dihanje, se maščobe preko številnih vmesnih procesov pretvorijo v ogljikov dioksid in vodo (slika 2).
Slika 2[i]. Pretvarjanje maščobnega tkiva ob hujšanju. (Prirejeno po MacDonald, 2014)
Kemijski izračun pokaže, da se 84 % delež triglicerida pretvori v CO2, ki ga izločimo z izdihanim zrakom, 16 % delež pa v vodo, ki jo izločimo z izdihanim zrakom in s potenjem.
10 kg maščob se torej pretvori v 8,4 kg CO2 in 1,6 kg vode.
Ta pojav drži samo ob odsotnosti inzulina, ko je encim HSL aktiviran in telo pospešeno porablja proste maščobne kisline kot vir energije.
Iz napisanega lahko povzamemo dve glavni pravili, ki se jih je priporočljivo držati za uspešno in maksimalno hujšanje.
#1 Zagotoviti nizko raven inzulina
Vsakodnevno hujšanje
Kratkotrajno hujšanje
#2 V času vadbe povečati vrednost adrenalina
Kako zagotoviti maksimalno in uspešno hujšanje z dodatki?
Za vsakodnevno maksimalno kurjenje odvečnih maščobnih oblog priporočam
30 days Slim Women za ženske ali
30 day Slim Men za moške.
Avtor besedila:
Tadej Česnik,
univ. dipl. prof. šp. vzg.,
abs. živ. in prehr.
[i] MacDonald, F. (2014). This is where body fat ends up when you lose weight. Pridobljeno 14.9.2015, izhttp://www.sciencealert.com/this-is-where-body-fat-ends-up-when-you-lose-weight
Bray, G., A., Bouchard, C. (2004). Handbook of obesity; Clinical applications. New York: Marcel Dekker, Inc.
McDonald, L. (2008). The stubborn fat solution. Salt Lake City: Lyle McDonald Publishing.
Meerman, R. (2013). The mathematics of weight loss. Pridobljeno 29.8.2014, iz http://tedxtalks.ted.com/video/The-mathematics-of-weight-los-2;search%3Atag%3A%22tedxqut%22
[i] Freudenrich, C. (2000). How fat cells work. Pridobljeno 14.9.2015, iz http://science.howstuffworks.com/life/cellular-microscopic/fat-cell2.htm
Morda bi vas zanimalo