Prazna košarica?
Verjetno zato, ker si še niste ogledali naše najnovejše ponudbe
Sensilab za svoje spletne strani uporablja piškotke, ki ne shranjujejo osebnih podatkov. Nekateri piškotki so morda že nameščeni. Z nadaljevanjem uporabe naših spletnih strani soglašate z njihovo uporabo.
Kontaktirajte nas prek spleta ali pokličite na 0590 82 770
100% garancija na zadovoljstvo
Brezplačna dostava nad 49,99 €
Ste vedeli, da maščobe delimo na dobre in slabe? Največja napaka, ki jo delamo pri hujšanju je, da se ob uživanju maščob redimo. Vendar to ni res – redimo se večinoma zaradi sladkorja, ki ga telo ne zna razgraditi, nekatere maščobe pa so za naše telo dobre in lahko celo pomagajo pri izgubi odvečnih kilogramov.
Slabe ali transmaščobe dvigujejo raven slabega holesterola (LDL) in vplivajo tudi na povišanje naše telesne teže ter povečujejo nastanek maščobnih oblog. Uživanje transmaščob povečuje možnosti za razvoj srčno-žilnih bolezni, pojav kapi in diabetesa tipa 2. zato se moramo uživanja transmaščob v vsakodnevni prehrani čimbolj izogibati.
Naspotno kot slabe maščobe, pa dobro maščobe pomagajo pri izgubi teže in poskrbijo za zdrav življenjski slog. So bogat vir energije in so izredno pomemebne pri boljši absorbciji vitaminov A, D, E in K. poleg tega telesu dovajajo tudi esencialne maščobne kisline, ki skrbijo za zdravo kožo in lase. Ker znižujejo nivo slabeha holesterola so priporočljive za ohranjanje zdravega srca ter splošnega zdravja. Med dobre maščobe uvrščamo tudi omega 3 in omega 6 maščobne kisline.
Omega 3 in omega 6 imenujemo tudi esencialne maščobne kisline z razlogom. Naše telu obe maščobi potrebuje za opravljanje številnih funkcij (od gradnje zdravih celic, do ohranjanja zdravja možganov in živčevja). Naše telo nobenega ne more proizvajai samo, zato ju moramo v telo vnašati s hrano.
Pomembni sta za ohranjanje zdravega srca, varujeta pred diabetesom tipa 2, Alzheimerjevo boleznijo in upadom kognitivnih sposobnosti v času staranja.
Omega 6 pridobivamo večinoma iz rastlinskih olj (koruzno, sojino, sončnično), semen in oreščkov. Za naše potrebe zadostuje vnos omega 6, ki jih pridobimo iz vsakodnevne prehrane.
Omega 3 pa pridobimo predvsem iz mastnih rib (losos, skuša, tuna) in orehov. Ker teh živil ne uživamo vsak dan, lahko posledično pride tudi do pomanjkanja omega 3 maščobnih kislin – kar lahko vpliva na slabše kognitivne sposobnosti in motnje v delovanju srca.
Morda bi vas zanimalo