Prazna košarica?
Verjetno zato, ker si še niste ogledali naše najnovejše ponudbe
Sensilab za svoje spletne strani uporablja piškotke, ki ne shranjujejo osebnih podatkov. Nekateri piškotki so morda že nameščeni. Z nadaljevanjem uporabe naših spletnih strani soglašate z njihovo uporabo.
Kontaktirajte nas prek spleta ali pokličite na 0590 82 770
100% garancija na zadovoljstvo
Brezplačna dostava nad 49,99 €
Štetje kalorij, natančno merjenje porcij, tehtanje in beleženje slehernega kilograma manj …, vsi imamo radi začrtano pot, ki daje rezultate. Toda (pre)pogosto pozabimo na ključen element na poti do želenega uspeha – moč misli!
Nedavno objavljena študija, opravljena na 1005 vprašanih, je pokazala, da 31 % udeležencev meni, da je gibanje najtežji in ključen element pri izgubi kilogramov, 26 % vprašanih daje največjo težo ustrezni prehrani in 17 % Američanov meni, da je posameznikovo finančno stanje najbolj povezano z uspehom pri izgubi kilogramov. Le 10 % vprašanih je reklo, da igra posameznikova »psihična stabilnost« največjo vlogo pri uspešni izgubi odvečnih kilogramov.
Četudi bi težko definirali kaj točno »psihična stabilnost« pomeni, je ključna naslednja ugotovitev: 90% anketiranih misli, da sta za uspeh pri izgubi kilogramov najpomembnejša le gibanje in ustrezna prehrana.
»Pogosto mislimo, da sta misli in telo dva povsem ločena dela, toda še kako povezana sta.« meni Michelle May, M.D., avtorica knjige Eat What You Love, Love What You Eat.
Prav vsak med nami je t.i. čustveni jedec, pravi Mayeva ter dodaja, da je to povsem zdravo in normalno. Ljudje obeležujemo praznike, rojstne dneve, se družimo in imamo lepo ob hrani. Čeprav nam hrana daje občutek »topline« in »ljubezni«, je dobro vedeti, da ta občutek traja le kratek čas. Zato se zatekamo k hrani pogosteje kot bi bilo treba. In ne glede na ure napora, ki jih vlagamo v fitnesu, nam bo čustveno prehranjevanje vedno znova uničilo cilj pri izgubi želenih kilogramov.
Zato Mayeva predlaga nekaj preprostih trikov, ki nam lahko znatno olajšajo pot do uspeha in preprečijo t.i. čustveno prenajedanje.
Naslednjič, ko se boste znašli pred hladilnikom, se najprej ustavite in se iskreno vprašajte »Sem lačen/a?« Če ste, izvolite, postrezite si hrano. Če niste, se ponovno vprašajte »Zakaj bi jedel/a?« Morda ste pod stresom zaradi službe, obveznosti ali pa vam je zgolj dolgčas. Kakorkoli, poiščite alternativo in razloge, ki vas napeljujejo na hrano.
Ravno nasprotno, uničile bodo ves trud, saj je omejitev največji sprožilec t.i. čustvenega prehranjevanja, meni Mayeva. Saj veste, najbolj si želimo »prepovedanih« stvari! Če si boste tu in tam privoščili sladico oz. živilo, ki vam je zares všeč, boste s tem preprečili obsesivno razmišljanje o dobrotah ter prenajedanje.
Sledenju zaužiti hrani in čustvom, ki ste jih ob tem čutili, lahko pomaga pri razumevanju samega sebe in vzorcev prehranjevanja. Na ta način se boste lažje izognili »velikim očem« in razumeli od kod izvira želja po posameznem prigrizku.
Če čustveno prehranjevanje resno ovira vaš vsakdan, vas izčrpava (čustveno in telesno) ali menite, da se spopadate z motnjami prehranjevanja, vam toplo priporočamo, da se obrnete na strokovnjaka. Prepričani smo, da boste našli skupni jezik in se uspešno spopadli s težavami.
Morda bi vas zanimalo