Prazna košarica?
Verjetno zato, ker si še niste ogledali naše najnovejše ponudbe
Sensilab za svoje spletne strani uporablja piškotke, ki ne shranjujejo osebnih podatkov. Nekateri piškotki so morda že nameščeni. Z nadaljevanjem uporabe naših spletnih strani soglašate z njihovo uporabo.
Kontaktirajte nas prek spleta ali pokličite na 0590 82 770
100% garancija na zadovoljstvo
Brezplačna dostava nad 49,99 €
Ali veste, da vam lahko pomanjkanje spanca konkretno uniči shujševalni plan? Raziskave kažejo, da tudi 6 ur na noč ni dovolj. Če želimo poskrbeti za vitko linijo, si moramo vsako noč privoščiti 8 ur kakovostnega spanca.
Hujšate, čeprav vam urnik ne dopušča dovolj spanca? Morda morate spremeniti urnik, da boste pri hujšanju bolj uspešni. Evropski in ameriški strokovnjaki so se lotili raziskovanja na tem področju in prišli do zanimivih ugotovitev:
Pomanjkanje spanja lahko drastično vpliva na povečanje apetita.
Po neprespani noči se pogosto zgodi, da naslednji dan izberemo nezdravo hrano. Že zjutraj si želimo težke hrane, ki vsebuje veliko ogljikovih hidratov in maščob, saj nam da takšna hrana največ energije. Če že zjutraj – ali vsaj tekom dneva – ne bomo ukrotili lakote, gre lahko naš shujševalni plan hitro po zlu.
Znanstveniki z Univerze v Berkeleyu so svoje raziskovanje osredotočili na tiste dele možganov, ki so odgovorni za izbiro prehrane. Odkrili so, da so ljudje, ki ne spijo zadosti, bolj podvrženi k nezdravim prehranjevalnim odločitvam.
»Pomanjkanje spanca že samo po sebi vodi k povečanju telesne teže,« pravi Kenneth Wrightt, vodja Laboratorija študij o spalnih navadah in kronobiologije na Univerzi v Koloradu. Trdi, da tisti posamezniki, ki ne spijo dovolj, razvijajo tendenco k temu, da bi jedli več. In ta odvečna količina hrane, seveda, redi.
Strokovnjak pravi, da so tisti, ki jim primanjkuje spanca, nagnjeni k temu, da kupujejo mastno in sladko hrano, ta pa vsebuje več kalorij, spodbuja trebušno debelost in obremenjuje jetra.
Pomanjkanje spanca spreminja naše sposobnosti odločanja. Blokira zadržke, ki jih imamo v sebi, in nam sicer pomagajo pri tem, da ne bi jedli takrat, ko ni čas za obed. Pomanjkanje zadržkov se odraža nas tudi sili k hrani, ki vsebujejo sladkor in nasičene maščobe.
Med spanjem se regenerira celotno telo. Zgolj v primeru, ko spimo dovolj, telo lahko primerno uravnava tudi delovanje hormonov. Za nadzorovanje lakote sta ključna dva hormona: prvi je grelin, ki je odgovoren za napad lakote, drugi pa leptin, ki našim možganom sporoča, da je bilo vnešene hrane dovolj.
Če imamo enega manj, drugi prevzame vodilno vlogo in obratno.
»Naš prijatelj« in hormon, ki nikakor ne sme biti v pomanjkanju v telesu, je torej leptin. Kadar ga je premalo ali ga telo ne zazna, njegov primanjkljaj nadomesti grelin, posledica pa je nenormalna lakota in nabiranje maščobnih blazinic.
Raziskave so dokazale, da za zdravo mero leptina poskrbimo z osmimi urami spanca.
Morda bi vas zanimalo