Prazna košarica?
Verjetno zato, ker si še niste ogledali naše najnovejše ponudbe
Sensilab za svoje spletne strani uporablja piškotke, ki ne shranjujejo osebnih podatkov. Nekateri piškotki so morda že nameščeni. Z nadaljevanjem uporabe naših spletnih strani soglašate z njihovo uporabo.
Kontaktirajte nas prek spleta ali pokličite na 0590 82 770
100% garancija na zadovoljstvo
Brezplačna dostava nad 49,99 €
Magnezij | Kalcij | Železo| Cink | Jod | Selen
Pri nastajanju rdečih krvničk in hemoglobina in pri prenosukisika v telesu ter kognitivnih funkcijah, ima železo ogromno vlogo. Pripomore tudi pri sproščanjuenergije pri presnovi ter k zmanjševanju izčrpanosti in utrujenosti. Ima vlogo tudi pri delovanju imunskegasistema ter pri delitvicelic.
Znaki anemije zaradi pomanjkanja železa, ki se manifestirajo kot nizke vrednosti hemoglobina v krvi in mioglobina v mišicah se pri osebah kažejo kot pretirana utrujenost, glavoboli, pomanjkanje apetita in kot kratek dih ob povečanem telesnem naporu.
Kadar nam železa primanjkuje, imamo posledično zmanjšano oskrbo mišic s kisikom in upočasni presnovne reakcije povezane s preskrbo celic in tkiv z energijo. Pomanjkanje železa v organizmu je pogosto pri otrocih, nosečnicah in doječihmaterah, starostnikih in športnikih. Pri športnikih se velikokrat razvije psevdoanemija, ko je količina hemoglobina v krvi zadovoljiva ali celo zelo visoka, tkivne zaloge železa pa so nizke.
V določenih živilih rastlinskega izvora je vsebnost železa dokaj visoka, vendar je njegova biorazpoložljivost za naš organizem veliko boljša v živilih živalskega izvora. Razlog je v različnih snoveh (npr. fitati) v rastlinskih živilih (npr. v žitih, fižolu, leči in grahu), ki železo vežejo nase in s tem preprečijo, da bi ga naše telo učinkovito absorbiralo. Največje količine železa na strani živalskih virov vsebujejo jetra in drobovina, med rastlinami pa sezam, lanenoseme, fižol, polnozrnatemoke.
Priporočen dnevni vnos železa je od 10 do 15 mg na dan. Ženskampogostejeprimanjkuježeleza kot moškim.
Toda pozor - previsok vnos železa jezelo škodljiv. Železo namreč lahko hitro spremeni svoje oksidacijsko stanje in ustvari kisikove proste radikale, ki so za celice izjemno strupeni in jih poškodujejo. Vnos železa mora biti zato v ravno pravih mejah. Previsoki odmerki lahko poškodujejo jetra, trebušno slinavko in srce.
Morda bi vas zanimalo